Tato stránka je stále ve výstavbě, omluvte zatím určité nedokonalosti


Chovní potkani jsou vyšlechtěni mimo barevných, také v mnoha znakových varietách. Je to tak dobře, protože každý si tak může vybrat tu svoji oblíbenou a chov potkánků tak není, jak to říci, ..nuda :o) Chovatelský standard je také při posuzování znaků poměrně přísný a do chovu se dostanou jen ti nejlépe znakově odpovídajíci jedinci. Ty nejběžnější se zde pokusím představit.

Solid (Self)
Celobarevné pokrytí celého těla ve všech standardem uznaných barvách. Zasahuje i na ouška a ocásek. Jakékoli bílé, ci jinak barevné skvrny jsou nežádoucí. Rovnoměrně povoleno je tzv. prostříbření. Jako chyba u tohoto znaku jsou posuzovány bílé ponožky.
Berkshire
Co největší bílá skvrna pravidelného tvaru na bříšku. Třetina ocásku by měla být ke špičce bílá. Znak nesmí zasahovat na boky. Nežádoucí je i bílá bradička. Ponožky by měly být vysoké po lokty a kotníky. Chybou je znak zasahující na vnitřní stranu končetin.
Irish
Znak ve tvaru co nejpřesnějšího rovnosranného trojúhelníku na hrudníčku mezi předníma tlapkama. Jinak platí vlastně to samé, co u znaku berkshire.
Bareback
Barva je po celém povrchu hlavy, krku, hrudníku a ramenech, znak má být ostře ohraničený, bez roztřepení a jakéhokoli přerušení, přední končetiny by měly být bílé alespoň k loktům. Barevné skvrny jinde na těle jsou chybou.
Capped
Kapuce v jakékoli uznané barvě. Končí mezi linií oušek. Zbytek těla bílý. Jakékoli barevné skvrny kdekoli jinde na těle jsou nežádoucí.
Blazed
Lysinka. Bílý znak na hlavě ve tvaru rovnostranného trojúhelníku. Jeho špička by měla zasahovat na úroveň očí, kterých by se měl dotýkat, nejvýše do úrovně oušek a základna maximálně na úroveň fousků. Nesymetrický, nejasně ohraničený je chybou.
Banded
Barva pokrývá hlavu (pruh by měl být v její šířce nejlépe cca 5 cm široký) , uši, hřbet až ke kořeni ocasu. Okraje znaku by měly být co nejrovnější a ostře ohraničené bez výběžků. Pruh je rovnoměrně položen na prostředek zad. Ocásek, končetiny a zbytek těla je bílý. Připouští se znak spoted a blazed. Úzký, přerušovaný, nepravidelný či neostře ohraničený znak je chybou. Taktéž i znaky na břiše.
Husky
Další názvy: roan, husky banded. Znak blazed v širokém provedení avšak čelisti a spodní strana hlavy jsou bílé. Od uší až ke kořeni ocasu se táhne široký pruh v jakékoli barvě odpovídající standardu, zbytek těla je bílý. Zvířata se rodí ve znaku plnobarevná. Barva postupně s věkem potkana prostříbřuje a světlá. jako poslední se ztrácí barva na hlavě. Nepravidelný znak je chybou, stejně tak jako nesouměrné nebo chybějící přebarvování. Nežádoucí jsou i rezavé či jinak barevné chlupy v přebarvování místo bílých a příliš světlá barva.
Hooded
Další názvy: japonská kresba, někdy nazýván i kapucín. Barva na celé hlavě, krku a ramenou vyúsťuje v pruh táhnoucí se přes páteř až ke kořeni ocasu. Barva by měla zasahovat co nejdále, minimálně však na kořen ocásku. Zbytek těla zůstává bílý. Neostré hrany, přerušovaný a nepravidelný pruh, jako i barevné skvrny jinde na těle jsou nepřípustné.
Spotted
Symetricky umístěná bílá tečka na čele. Měla by být nejvýše do průměru 0,5 cm. Nesymetricky umístěná, nepravidelná, nevýrazná, jako i příliš malá nebo velká tečka je chybou. Tento znak se může vyskytovat a je dovolen i u znaku Berkshire, Variegated, ...
Masked
Barevná skvrna, která zasahuje symetricky obě oči - maska. Barva nesmí zasahovat na uši a čenich. Příliš velký nebo přerušovaný znak je chybou. Nepřípustné jsou barevné skvrny kdekoli jinde na těle.
Varieberk
Hlava a záda jsou zbarvené až ke koženi ocásku, který je do poloviny barevný. Na bocích se barva ve skvrnách vytrácí. Břicho a končetiny jsou už bílé. Tzv. "smajlík" což je bílá část která spojuje spodní čelist, tváře a bradu s bílým bříškem není přípustný.
Variegated
va a ramena jsou zbarvené, záda a boky pokrývají skvrny v téže barvě. Zbytek těla je bílý. Nerovnoměrně ohraničená kapuce či bílá brada je chybou.

Copyright © Nifl/Chs Z Niflheimu 2007 - 2008
Kopírování bez souhlasu autora zakázáno