Podle stavby těla a typu srsti se rozlišují různé variety laboratorních potkanů.

Standard
Srst je lesklá s krátkou hustou podsadou. Krycí srst je delší a přiléhá k tělu rovnoměrně po celém těle potkana. Uši jsou přiměřeně velké, posazené na vrchu hlavy a vzpřímené. Fousky jsou rovné a dlouhé.
Dumbo
Od variety standard se liší posazením uší, které jsou umístěny níže po stranách hlavy. Ucho je širší a kulatější než u variety standard. Uznávají se uši kulatého tvaru nebo mírně, ne však nijak přehnaně, zašpičatělé. Uši by neměly být nijak zřasené, mírné zvlnění je přípustné. Tvar těla je stejný jako u variety standard, u dumbo potkana může být lehce zavalitější. Hlava je širší a plošší, což bývá spíše optickou iluzí vzhledem ke tvaru a posazení uší.
Rex
Srst je hustá a vlnitá, na břiše bývá zvlněna méně. Krycí srst je silně zredukována či zcela chybí. Vzhledem k tomu se leskne méně než u variety standard. Srst je drsnější. Chybou je příliš matná, lámavá a křehká srst. Fousky jsou kratší a zakroucené.
Double rex
Tito potkani se mohou narodit pouze ve vrzích kde jsou oba rodiče variety rex. U těchto zvířat se krátká a řídká srst vyskytuje okolo obličeje, kořene ocasu, pohlaví a kotníků. Jinde na těle srst chybí. Krátká, řídká a hrubá srst se může vyskytovat v okrscích i jinde na těle. Fousky jsou krátké, pevné a zatočené.
Velveteen
Srst velveteen je jemná a zvlněná rovnoměrně po celém povrchu těla potkana. S postupem věku se srst napřimuje a ke stáří připomíná standard. Fousky jsou rovné se zahnutými konci. u čerstvě narozených mláďat jsou zakroucené a připomínají fousky variety rex. U nás se potkan s velveteen srstí registruje jen jako chovný s výhradou.
Fuzz
Tělo potkana je pokryto pouze krátkou a jemnou podsadou. Krycí srst chybí úplně. Potkan by měl být co nejhustěji osrstěn. Délka chloupků je 2-4 mm. Fousky jsou krátké, husté a stočené, jakoby úhledně jedním směrem. Chybou je pokud je potkan uplně holý.
Satén
Saténoví potkani se mohou vyskytovat ve všech varietách, barvách a znacích. Na první pohled upoutá nádherný saténový lesk. Je to dáno tím, že chlup takového potkana je dutý a odráží tak světlo jiným způsobem. Srst je celkově delší a jemnější.
Odd-Eye
Odd-Eye je různooký potkan. Vyskytuje se ve všech varietách. Každé oko je zbarveno jinak. Nejlépe, pokud je rozdíl v barevnosti co největší. Ideální je jedno oko černé druhé červené.

Tyto variety nejsou u nás oficiálně uznávané, tedy se neregistrují. Přesto se s nimi můžete setkat.

Sphynx
Těmto potkanům, chybí srst úplně, nebo střídavě narůstá a vypadává různě po těle. Tato srst bývá hrubší. Tito potkani jsou nároční na teplotní podmínky. Potkani stejné variety se nesmí mezi sebou křížit, rodí se mrtvá mláďata. V ČR se tato varieta neregistruje
Manx
Bezocasý potkan. U nás se neregistruje. Ocásek u této variety buď úplně chybí nebo jej nahrazuje krátký pahýlek. Zadní končetiny má potkan delší a mohutnější. Pohybem zdánlivě připomíná klokana. Kvůli chybějícímu ocásku mohou mít tito potkánci potíže s udržením rovnováhy a s termoregulací. K tomu je třeba v chovu přihlédnout..
Mini potkan
Tato varieta není naším standardem uznávána a neregisruje se. Mini potkan nepřesahuje váhy 170g u samiček a 270g u samců. Vyskytuje se ve všech varietách a barvách, nesmíme jej zaměňovat s nedorostlým standardním potkanem.
Harley (dlouhosrstí)
Delší srst, může být i mírně zvlněná, odstává od těla. Je načechraná s potkánek tak působí plyšovým dojmem. U nás se tato varieta neregistruje.

Copyright © Nifl/Chs Z Niflheimu 2007 - 2008
Kopírování bez souhlasu autora zakázáno