Výživa potkana

Potkan by měl mít neustále k dispozici čerstvou vodu a základní krmení, čímž jsou míchané směsi zrní.pro zvětšení klikni na obrázek Vodu je lepší podávat v napáječkách, je dobré ji měnit denně, ale v případě, že nemáme možnost (kratší dovolená apod.) vydrží i pár dní. Základ potkaní potravy tvoří zrní, na trhu seženete mnoho různých směsí, pro hlodavce, zde je dobré vyzkoušet co potkanům chutná. Co potkan to individuální chutě, ale vesměs brzy zjistíte, kde je ten správný kompromis. Je dobré, míchat různé směsi a trochu i potkánkům vylepšit ty již namíchané co jsme si koupili v obchodě. Já používám jako základ, směs pro hlodavce, menší díl směsi pro činčily a granule pro potkany. K tomu je možné ještě přidat: Loupanou i neloupanou slunečnici, v malinkém možství kokosové lupínky a banánové chipsy, menší díl kukuřice, ovesné a pšeničné vločky, jen zlehka a pro přilepšení různé druhy oříšků v přírodním stavu – ne pražené a solené buráky. Ale pozor na takovéto laskominy, je třeba je podávat s mírou jelikož potkánci po nich docela úspěšně tloustnou. pro zvětšení klikni na obrázek Pokud se vám bude stávat, že tyto dobroty zmizí jako první, nechte jim mističku se zrním dokud nespořádají opravdu vše. Ovšem jsou i věci, které potkan prostě nepozře ani kdyby měl pojít hladem. Žádný z mých potkanů by například nikdy nesnědl takové ty zelené válečky co se přimíchávají do směsí, jsou to tuším něco lisovaného z vojtěšky. To je asi dobré pro králíky, ale potkan se vám na to z vysoka … Jako doplněk můžeme podávat jednou týdně kočičí kapsičku, já ji míchám ještě s instantními krmnými těstovinami a nastrouhanou mrkví. Podáváme, také čerstvou zeleninu, mrkev, salátovou okurku, salát, pampeliškové listi i květy kedlubnu, rajče, kukuřici, jablko, hroznové víno (moji potky milují zrníčka), můžeme přilepšit jogurtem, tvarohem. Potky nepohrdnou vařenou rýží, ovesnými vločkami, těstovinami, s mírou i brambory. Vítaným zpestřením jsou vařené kosti. Potkani si potřebují obrušovat řezáky k čemuž dobře poslouží, minerální kámen pro hlodavce, tvrdý chléb nebo větvičky z ovocných stromů, zde dávejte pozor, aby pocházely z důvěryhodných míst, která nejsou kontaminována nemocnými zvířaty apod. Potkánkům velice chutnají z jara větvičky s květními pupeny, je to výborný zdroj vitamínů, ale právě tady si dejte velký pozor. např broskve a meruňky se právě v tomto období stříkají proti kadeřavosti, pokud stromy byly takto ošetřené, neberte větvičky ani z poblíž stojících stromů jiného druhu. Při krmení se vyhýbáme: nadýmavé zelenině a ovoci jako je kapusta, zelí hrušky, švestky, nepodáváme ani papriku, cibuli, česnek. Tabu jsou mastná a kořeněná jídla, různé sladkosti, je možné dát občas líznout slazeného zahuštěného mléka, ale pouze zřídka, aby si potkánek nezvyknul a nezačal nám tloustnout.


Základní krmná zrníčková směs:


Základní krmná směs, kterou by měli potkánci mít k dispoici stále, by měla obsahovat veškeré živiny pro zdárný růst a vývoj zvířátka. Já si tyto směsi míchám sama a pokusím se zde přiblížit, jak by asi tak měla taková směs vypadat:

Základ:
2 díly pšenice mizí jako poslední, moji potky jí zrovna nějak nemilujou, ale přišla jsem na výbornou věc jak je naučit, aby jim zachutnala. Nasbírala jsem celé pšeničné klásky těsně před sklizní a ty dám potkánkům do klece, je to pro ně ohromná zábava, když si sami vyloupávají jednotlivá zrníčka :o)
4 díly levné směsi pro holdavce (Malý hlodavec, Apetit super H apod.) - nevýhodou je, že obsahují i válečky z lisované vojtěšky, které potkánci nejedí, ale roznášejí je všude po kleci. Ty se pak rozkládají na prašné částečky, které se mi v kleci rozhodně nelíbí, ale to je jen mé pozorování. Nicméně nezjistila jsem žádné potíže zvířat z tohoto faktu vycházející.
3 díly ovesných a pšeničných vloček potkánky jsou všeobecně dobře přijímány

Tučnější část:
2 díly směsi pro činčily (obsahuje sušené banánové chipsy, kokosové plátky, různé druhy oříšků - v malém množství prospěšné)
1 -2 díly slunečnicových semínek (potkánci je milují, většinou zmizí jako první, je lepší dávat nevyloupané, myšáky baví si je vyloupávat, ale pozor!, slunečnice je dost tučná, takže její zkrmování nepřeháníme.
1 díl kukuřice průměrně oblíbená
1 díl sušeného hrášku někteří potky ho milují, někteří se o ani nedotknou, ale v miskách nezbývá
1 - 2 díly sušených rybiček nalámaných na kousíčky nebo kvalitních kočičích granulí k dodání bílkovinné složky( u granulí pozor, zjistila jsem, že myšákům po nich reznou kožíšky, nejspíš je v nich hodně betakarotenu nebo nevhodných tuků, proto jsem přešla na dražší ale pro tento účel vhodnější rybičky)
bez obav můžeme přidat i granule přímo určené ke krmení potkánků, které již v základu obsahují (tedy alespoň dle popisu výrobců) všechny potřebné živiny

Tato směs je určená pro potkánky v plném aktivním životě nebo v době růstu, seniorům snížíme dávkování tučnější části této směsi, naopak rekonvalescentům můžeme i trochu přilepšit.
pro zvětšení klikni na obrázek pro zvětšení klikni na obrázek pro zvětšení klikni na obrázek pro zvětšení klikni na obrázek pro zvětšení klikni na obrázek pro zvětšení klikni na obrázek pro zvětšení klikni na obrázek

Potkaní recepty:


Italská srdeční záležitost:

Budeme potřebovat:
Vaničku kuřecích srdíček
Brokolici
pro zvětšení klikni na obrázek Vaničku zeleniny na polévku (mrkev, petržel, celer, může být i naťová) pouze vyjmeme cibuli, kterou potkánkům nedáváme
Krmné instantní těstoviny (můžeme použít i obyčejné avšak lépe nenší, tedy spíš zavářkové)
Sterilovaný hrášek


Kuřecí srdíčka uvaříme doměkka ve vodě (vodu nesolíme!), poté je vyjmeme a na drobno nakrájíme. Do téže vody mezitím dáme uvařit brokolici a ostatní zeleninu. Po uvaření jí vyjmeme na talíř a do horké vody dáme změknout krmné těstoviny a po chvíli vodu slijeme nebo v ní povaříme zavářkové těstoviny Al dente :o). Po uvaření je procedíme a zbavíme je přebytečné vody. Z plechovky sterilovaného hrášku vylijeme vodu. Poté všechny ingredience smícháme a podáváme s přáním BUON APETIT.
Abychom potkánkům stále nepodávali jen vnitřnosti, můžeme srdíčka zaměnit za jakékoli masíčko, raději však drůbeží. Můžeme občas místo masa dát kočičí kapsičku. Já dávám potkánkům ještě kuřecí krky s kostičkama, nalámu je na kousky a zamíchám do směsi. Místo těstovin můžete použít i rýži, pak ale radši popřejte: WEJ-KCHOU CHAO :o)Salát Spring fresh:

Na svěží jarní salát budeme potřebovat:
Čerstvé lístky i květy Pampelišek
Kvítky Sedmikrásek
Naklíčenou pšenici


pro zvětšení klikni na obrázek Do uzavíratelné misky dáme pšenici, propláchneme jí vodou, vodu úplně zcedíme a misku necháme stát v pokojové teplotě. Druhý den postup opakujeme, pšenici propereme a vodu zcedíme. Třetí den uděláme to samé. Čtvrtý den po propláchnutí je pšenice připravená ke konzumaci. Je to dobrá věc i pro nás lidi, já si jí takto upravenou míchám do jogurtu. (Za připomenutí a tip děkuju Zdeňce z chs Algernon)
Máme tedy připravenou pšenici, dojdeme si teď pro čerstvé pampeliškové listí a sedmikrásky. O tom, že nesbíráme někde u silnice nebo u oblíbeného místa zdivočelých koček se snad nemusím zmiňovat. Já mám to štěstí, že mohu kdykoli vyjít na zahradu a natrhat potkánkům šťavnaté lístečky. Moji rodiče dostali zákaz likvidovat pampelišky, takže občas se stane, že se v záhoně vedle šlechtěného Hyacintu usmívá žlutá hlavička plané Pampelišky a otec se již smířil, že nebude mít perfektně střižený trávník prostě všude a už neběhá s plýtkem aby zlikvidoval každou vykouknuvší sedmikrásku.
Máme li tedy všechny ingredience připravené, natrháme pampelišky na menší kousky, nepoužíváme kovový nůž, aby se nám zachovalo co nejvíce vitamínů, přidáme naklíčenou pšenici a vše promícháme. Potkánci tento salátek velice rádi přijímají a je to pro ně velice cenný zdroj vitamínů.Maminčino mléčné pokušení:

Ingredience:
Dětské mlíčko od Nestlé s vitamíny
Odtučněný tvaroh
Banán
Ovesné vločky - jemné


Tuto výživu používám pro příkrm miminek a kojící maminky. Mlíčko, tvaroh a pokrájené banány rozmixuju v mixéru, poté přidám ovesné vločky, nechám trochu nabobtnat a krmě je připravena.
pro zvětšení klikni na obrázek pro zvětšení klikni na obrázekJak vykrmit potkana?

Jestli zde čekáte nějaký návod co potkánkovi dávat, aby rychle rostl a tloustnul a co nejdříve dosáhl "registrační" váhy, budu vás muset zklamat.
K ničemu takovému vás nabádat nebudu. Jistě už se každý chovatel setkal s tím, že si pořídil krásného potkánka, ve většině případů je to problém samiček, blíží se třetí měsíc, registrace, a samička má pořád "jen" 250 gramů. Co mám dělat, co jí dávat aby přibrala, ona jí normálně, ale je prostě pořád malá.
Co vám mohu poradit, nedělejte nic víc než dosud. Krmte jí nadále kvlalitní směsí zrní pro potkany, občas přidejte drůbeží maso, odtučněný tvaroh, podávejte kvalitní bílkoviny. Na některých stránkách jsem se dočetla, rady jak potkana vykrmit Pangaminem tedy pivovarskými kvasnicemi, jesenkou, šlehačkou, tučnými tvarohy a sýry, piškoty. To je asi to nejhorší co byste mohli pro svoji potkanku udělat. Co by se asi stalo člověku, kdyby se takhle stravoval? Sice by rychle přibral na váze, ale všechno by to byl jen tuk. Nevyšel by do schodů, sotva by se valil. Stejně tak by na tom byla vaše potkanka. Skvělé, sice by měla svou registrační váhu, ale k čemu. Pokud má být genově malá, tak prostě nevyroste, ani kdyby ste se stavěli na zadní. Jediné co docílíte takovou stravou, bude malé tlusté zvíře, které bude mít potíže při porodu, protože bude mít všude tuk a žádné svaly, které pomáhají vytlačit miminka. Pokud porod vůbec přežije, bude dávat stejně tak malé potomky jako je ona sama. A další majitelé budou řešit ten samý problém, bohužel často stejným způsobem. Na co se můžeme v tom případě těšit? Že brzy začneme v chovu řešit stále přibývající nemoci z obezity, cukrovky, nemoci ztučnění jater, srdeční onemocnění apod. Naši miláčci si už tak s sebou nesou mnohá onemocnění již z od svých předků chovaných v laboratořích, nepřidělávejme jim ještě další potíže.
A vůbec, kde je psáno, že musíte na registraci hned ve třetím měsíci života potkánka? Já osobně chodím registrovat déle, myslím, že 4 až 4,5 měsíce je věk optimální. v tomto věku už je potkan dostatečně vyvinutý, aby mohl být správně posouzen. Je tak akorát přemýšlet o vhodném partnerovi. A pokud do této doby má samička pořád svých 250 g, tak už prostě zůstane malá, ať jí krmíte čím chcete. Já mám v chovu také takové zvířátko, je to moje první holčička z našeho odchovu. V necelém roce váží 278g. Na registraci nebyla, miminek po ní jsem se nedočkala i když má krásnou barvičku a znak na bříšku. Je malinká. Ale co je hlavní, je zdravá a mrštná, pořád někde skotačí a dělá lumpárny. Pak se přijde pomazlit a já jí podrbu na bříšku, což má moc ráda. takže co byste chtěli vy? Velkou obtloustlou samičku s registračním číslem, se kterou budete každou chvíli trávit u veterináře nebo malé zdravé veselé zvířátko, se kterým si užijete spoustu zábavy?


Copyright © Nifl/Chs Z Niflheimu 2007 - 2008
Kopírování bez souhlasu autora zakázáno