MENU Úvod Popis Chov Výživa Deníček Naši krysáci Plánované vrhy Miminka Odchovy Kniha vzkazů Fórum Diskuze na lidech Kontakt Fotogalerie Videogalerie
Návštěvy:

Právě on-line:ODKAZY:

Tato stránka je součástí, webové prezentace chovatelské stanice laboratorních potkanů.
Více o mě a o všech mých zvířecích mazlíčcích se dozvíte na stránkách
CHS Z NIFLHEIMU.


OBLÍBENÉ OSOBNÍ:
Amon Amarth
Deicide
Metal Map Of Europe
Brutal Assault
Shindy Productions
Stíny plamenů
Červený trpaslík CZ
Moje obrázky a kresbyVzhledem k tomu, že dlouhá léta chovám laboratorní potkany, a na tyto stránky chodí převážná většina "potkanomilců", neubráním se srovnávání s těmito zvířaty. A hned tímto také začnu:
Jestliže základem potkaní stravy je směs zrní a obilovin, zelenina, občas dodáváme bílkoviny masitou stravou a ovoce zahrnujeme do jídelníčku jen zřídka a zdaleka ne všechny druhy, u gambií je to, dá se s nadsázkou říci, právě naopak.

OVOCE

Základem stravy gambií je hlavně ovoce. A to například:
Banány - Thor je naprosto miluje Hroznové víno - Druhá nejoblíbenější pochoutka Dále mango, kiwi, cukrový i vodní meloun, pomeranče, mandarinky, kaki, papája. V létě je to jednodužší, protože u nás na zahrádce rostou Třešně, švestky, meruňky, broskve, nektarinky, angrešt, rybíz, josta, ostružiny, zahradní jahody, plno malin. Hrušky a jablka mohou mít gambíšci ze sklepa čerstvé po celou zimu.

Ze zeleniny dáváme salátovou okurku, rajčata, mé dvě krysky mají rády i mrkvičku, a zelené listy salátu. Ze zahrádky mohou dostat cuketu a to jak v syrovém stavu, tak i vařenou.

Přísun této čerstvé složky je pro krysy velmi důležitý, protože mmj. z ní získávají potřednou denní dávku tekutin. V domácím chovu je však důležité vysledovat, kolik toho je zvíře schopno zkonzumovat a podle toho dávkovat denní příděl. Já krmím své gambie navečer, kdy začínají být aktivní a i v přírodě v tuto dobu vyrářejí za potravou. Pokrájené ovoce má totiž tu nevýhodu, že rychle podléhá zkáze a nahnilé ovoce bychom nejedli ani my sami, takže je nebudeme dávat ani kryskám. Také tzv. "ovocné mušky" si takové ovoce umí v mžiku najít, kupodivu v jakékoli roční době. A rozhodně nechceme aby se nad jídelním koutem gambií zdržoval černý oblak hmyzáků. Proto je třeba nezkonzumovanou potravu často odstraňovat a hlavně, každý den prohlédnout hnízdo, kam si gambie jídlo a oblibou nosí a zbytky nechávají ležet. Nejvíce jim chutná měkká část dužiny a slupky nechají válet, tam, kde jim zrovna vypadnou z tlapek - a paničko, uklízej. Ovoce, které lze nasušit podáváme i v této formě, ale připravujeme se je k tomuto účelu raději doma. Rozhodně nejsou vhodné kupované sušené a hojně proslazované plody, které obsahují spoustu chemických konzervantů.

BÍLKOVINY

K dodání bílkovinné složky by bylo asi nejpřirozenější gambiím nabídnout nějaký hmyz nebo červa. Tito hmyzáci se sice dají docela dobře sehnat ve zverimexu, ale upřímně, vzhledem k tomu, jak se moje krysky k potrvě chovají, asi bych mohla v brzké době počítat s tím, že tato zvířátka budou za chvíli bydlet po celém bytě. Myslím, si, že gambianímu zažívacímu traktu nezpůsobíme žádné trauma, pokud tuto věc vyřešíme poněkud jinak. (A stejně, jak moc má asi společného miska psích granulí s čerstvě ulovenou kořistí?)
Gambiím tedy 2 - 3x týdně přilepšíme masem z kočičí konzervy. Není to zase tak velké množství co zvíře seřere, proto nešetříme a vybíráme jen ty nejkvalitnější. Konzervu můžeme ještě smíchat s vařenou rýží (samozřejmě bez soli). Čas od času je možné přisypat trochu Roboranu H, podle návodu. Všeobecně to však s vitamínovými a minerálními doplňky to ale nijak nepřeháníme, raději je nepoužíváme snad vůbec. Pokud jsou Krysy obrovské krmeny pravidelně pestrou stravou, není důvod podávat tyto látky jakkoli uměle. Svou denní potřebu tak pokryjí z přirozené potravy. Místo kočičí konzervy můžeme uvařit kousek masa, nejlépe drůbeří, já vařím i pro potkany kuřecí srdíčka, krky nebo žaludky. Čas od času dáme vařené vejce. V přírodě si ho gambie sice neuvaří, ale my budem podávat raději tepelně upravené.
Na broušení zubů je dobrá tvrdá kost, ještě se zbytky masa. Gambie si tak ukrátí dlouhou chvíli. I zde však platí po podání takovéto potravy zkontrolovat klec, aby nezůstaly zbytke, které pak mohou zahnívat.

SUCHÁ SLOŽKA

Jako doplňkové krmivo poskytneme Gambiím misku zrníček. Já dávám základní směs pro potkany "vylepšenou" o více slunečnicových a kukuřičných zrn. Patří sem i různé druhy oříšků a sušené ovoce. Dobrá je směs pro velké papoušky. Moje Gambie jsou také zvyklé na Granule VELAS pro potkany a myši.
Pro zajímavost tato směs vydrží Thorovi dost dlouho, oříšků, jako jsou mandle či lískové oříšky se ani nedotkne. Vlašské ořechy rozousknuté napůl si všechny odtahá do pelechu a tam je nechá ležet.
Sif jakmile dostane misku se zrníčky hned se v ní přehrabuje a ochutnává ty nejlepší kousky. Vlašské ořechy ihned vyloupe a sní, ovoce si všimne až poté co nezůstane ani jedna skořápka plná. Směsí zrní se živí skoro tak často jako potkan zatímco Thor dává skutečně přednost hlavně ovoci a utlouct se může po vařené rýži s masem, kterou Sif úplně odmítá.

VODA

Přestože Gambie získávají vodu převážně ze šťavnaté ovocné složky potravy, je třeba jim nějaký zdroj čerstvé vody do klece umístit. Je jedno jestli v misce nebo v napáječce, podle toho jak si svá zvířata naučíme. Musíme dbát, aby miska s vodou byla umístěna tak, aby si do ní zvířata nenaházela podestýlku nebo jí nepřevrhla. Napáječku zajistíme proti okousání plastových částí. Přestože voda, z těchto nádob téměř ubývat nebude, přesto jí měníme, pokud možno každý den.

Závěrem, pokud nám potkánci vydrží 2 - 4 dny s dostatečnou zásobou zrní a vody v napáječce, Gambie oproti nim potřebují stálou denní péči a hlavně přísun čerstvého ovoce s následným odklízením zbytků.
Copyright © Nifl/Chs Z Niflheimu 2007 - 2008
Kopírování bez souhlasu autora zakázáno