MENU Úvod Popis Chov Výživa Deníček Naši krysáci Plánované vrhy Miminka Odchovy Kniha vzkazů Fórum Diskuze na lidech Kontakt Fotogalerie Videogalerie
Návštěvy:

Právě on-line:ODKAZY:

Tato stránka je součástí, webové prezentace chovatelské stanice laboratorních potkanů.
Více o mě a o všech mých zvířecích mazlíčcích se dozvíte na stránkách
CHS Z NIFLHEIMU.


OBLÍBENÉ OSOBNÍ:
Amon Amarth
Deicide
Metal Map Of Europe
Brutal Assault
Shindy Productions
Stíny plamenů
Červený trpaslík CZ
Moje obrázky a kresbyKaždý kdo se rozhodl pro chov těchto hlodavců si jistě uvědomuje, že se jedná o zatím nedomestikované zvíře, ke kterému tak musíme přistupovat. Gambie má navíc úplně jiné potřeby než potkánek. Jedná se o dost velké zvíře, takže chovatel mu musí poskytnout odpovídající bydlení. Místo k bydlení je třeba mít dobře zajištěné proti náhodnému úniku zvířat, zvláště pokud je v chovu více zvířat jako u nás, kdy mám ještě 30 potkánků a pejsky, což jsou mazlíčci ne zcela kompatibilní.
Krom prostoru je nutné, aby měl chovatel vyřešenou finanční a časovou situaci. Krysy obrovské se totiž nespokojí s miskou zrní na pár dní. Potravu je třeba podávat denně čerstvou, proto je třeba mít, ještě před pořízením tohoto zvířete, vyřešenou otázku jak se o zvířata postarat v době dovolené, nemoci, hospitalizace v nemocnici, služební cesty apod.
Úplně nejlepší je, mít v záloze člověka, který vaše zvířata zná a taktéž ona jeho. Ten by měl být ochoten se o ně v době vaší nepřítomnosti o ně postarat. Ne každý však bude mít tolik odvahy vstoupit sám na území Gambií. S tímto musíte před pořízením zvířete počítat. V nejhorším případě upravit klec tak, aby se zvířata dala krmit bez otevření dvířek. Je to však řešení jen na několik málo dní. Z klecí je třeba často odstraňovat zbytky staré potravy.

I když tato zvířata zpravidla nejsou náchylná na onemocnění a netrpí na choroby z přešlechtění, může někdy v průběhu jejich života nastat situace, kdy bude třeba vyhledat veterinární pomoc. Vzhledem k tomu, že je stále většina veterinářů, (kromě některých specializovaných klinik) kteří mají málo zkušeností i s laboratorními potkany, bylo by naivní se domnívat, že s tímto zvířetem si poradí v jakékoli situaci. Určitě však vašeho veterináře uvědomte jaké zvířátko doma chováte a ujistěte se, že bude možné se na něj v případě potřeby obrátit. Nejlepší možnost však je, oslovit nějakého specialistu. Já osobně mám to štěstí, že plzeňská ZOO tato zvířata odchovává. Chodila jsem sem už se svým leguánem, kterému bylo třeba operovat zlomenou kost na přední tlapce, kůstka mu pak srůstala zafixovaná za pomoci zavedeného "drátu". Nejsem si jistá, že v té době by běžný veterinář s tímto poradil. V ZOO pracují specialisté, kteří mají zkušenosti s určitým druhem zvířat, vědí kolik a jaké léky je možné podat, jaký způsob narkózy zvolit a mají k tomu potřebné vybavení.
Rozhodně, ale nechoďte k veterináři na nějaké preventivní prohlídky apod., i když byste třeba chtěli své "vzácné" zvířátko předvést. Je to totiž naprosto zbytečné a vůbec není dobrý nápad, nosit zdravé zvíře mzi ta nemocná.
V případě, že chcete zvíře chovat jako mazlíčka a ne pouze jako ozdobu v teráriu, je třeba se mu velmi věnovat a dát si práci s jeho ochočováním. Rozhodně bych to doporučovala, neboť se to může velmi často hodit, když potřebujete zvíře chytit nebo přemístit a v neposlední řadě možná i navštívit toho veterináře. S divokým zvířetem, které není zvyklé na lidský kontakt, budou tyto situace hodně složité. A dle mého názoru, by byla obrovská škoda nepokusit ochočit toto zvíře. Chovat Gambii, která si na vás zvykne a nechá se od vás vzít do ruky, je naprosto úžasný pocit nehledě na pár dalších "bonusů" v podobě her a lumpačení, které na vás čekají, když si na vás zvíře zvykne odmalička.
Přesto přeze všechno by měl mít chovtel stále na mysli, že se jedná dosud ne zcela domestikované zvíře, které má své specifické vlastnosti, jako je například teritoriální chování, je dost velké a silné na to, aby se umělo tvdě bránit a pokud se cítí ohroženo, není vyloučeno, že i částečně ochočené zvíře může zaůtočit, ať už na chovatele nebo na některé z dalších domácích mazlíčků.
Proto chov Gambií vyžaduje mimo jiné vysokou dávku ostražitosti a předvídavosti. Rozhodně bych je nedoporučovala jako mazlíčka vhodného k dětem.

Copyright © Nifl/Chs Z Niflheimu 2007 - 2008
Kopírování bez souhlasu autora zakázáno