Než si zamluvíte potkánka:

V prvé řadě bych chtěla poděkovat všem, kteří projevili zájem o potkánka z naší chovatelské stanice. Nicméně bych byla ráda, abyste pochopili, že chov potkánků není výdělečná činnost ba právě naopak a chovatel jí z velké části dotuje a to i v případě, kdyby jedno zvíře prodával i za 500 a snad i více Kč, pokud tedy nemá nepřetržitě každý měsíc 2 a více vrhů. Což u chovatelů, kteří své potkánky mají hlavně jako mazlíčky a věnují se jim, není myslitelné. Proto je chovatel jako každý jiný. Má svou práci (nebo studium), kterým se musí věnovat. Má rodinu a další povinnosti a zájmy. ROZHODNĚ NEMŮŽE ODPOVÍDAT NA STÁLE JEDNY A TY SAMÉ OTÁZKY, NA KTERÉ JE VELMI SNADNO VYHLEDATELNÁ ODPOVĚĎ, BUĎ PŘÍMO NA JEHO STRÁNKÁCH NEBO KDEKOLI NA INTERNETU. Prosím, pokud se chcete na něco zeptat, velice ráda vám pomohu, ale nebuďte líní napřed použít internetové vyhledávače apod. nebo si podrobně pročíst tyto stránky, mnoho dpovědí najdete totiž rovnou tady.
Co se týče otázek přímo k našemu chovu a odchovům, je jich plno zodpovězeno také již zde na těchto strákách, ten kdo není líný, si odpověď na svou otázku jistě najde. Ať již se týká chovu nebo jednotlivých miminek na prodej. Ke svým odchovům vypisuji až dost podrobné informace, aby zájemci měli vše ihned pohromadě. Na to co ještě není řečeno, vám velmi ráda odpovím a poradím, pokud bude v mých silách. Proto také u nás funguje záložka OTÁZKY - ODPOVĚDI. Nebojte se zeptat veřejně, váš dotaz tak může pomoci i dalším.


1. ODPOVĚĎ NA VAŠI ZPRÁVU
Pokud máte nějaký dotaz nebo si chcete zamluvit miminko, snažím se na veškeré vzkazy odpovídat ihned, nejpozději večer téhož dne, kdy se vracím z práce. Ve svůj pracovní den odcházím v 5:00 a vracím se ve 20:00 hod a nemám přístup v tuto dobu na internet. Není nutno tedy posílat mi zprávu několikrát. Ještě týž večer co přijdu domů, se musím postarat o svá zvířata, a připravit věci na druhý den, potom teprve vyřizuji poštu (nejen "potkaní"). Je možné, že se k tomu ani nedostanu, proto prosím počítejte s tolerancí cca tří dnů na odpověď. Existují i takové situace, jako je dovolená, nemoc, výpadek internetového připojení apod. O těchto situacích zpravidla na svých stránkách viditelně informuji.

Prosím pokud se chcete se mnou na něčem domluvit, nebo čekáte okamžitou odpověď. PROSÍM, ZAVOLEJTE MI. Opravdu to nejde abych seděla přibitá u kompu. Memůžete pak psát - chodí ti vůbec ty mejly?? Když neodpovím do pár hodin. Velice vám děkuji za tuto laskavost.2. KONTAKTOVÁNÍ
Můžete nás kontaktovat jak telefonicky, tak přes elektronickou poštu. Email je asi nejlepší řešení, jelikož tak si vaši zprávu vždy přečtu a informace o vás jako o budoucím majiteli mám tak bezpečně uložené.
Na prozvánění nebo SMS nereaguji. Žádný z mobilních operátorů totiž není mým sponzorem a pokud tak učiní většina zájemců o miminko, účty za telefon by se mi vyšplhaly do závratných výšek. Vyjímku tvoří SMS dotazy na postup při skutečně akutním problému, většinou co se týká zdraví potkánka. I zde je lepší zavolat, mohu vám tak podat lepší a celistvější informaci.3. ODBĚR
Nevlastním žádnou dopravní společnost. Proto potkánky do nových domovů NEROZVÁŽÍM! Miminka však většinou vozím do Prahy, kde jsou k předání u konečné metra Na Zličíně. Miminka jsou kdykoli po domluvě k předání v Plzni. Zvíře mohu předat taktéž vámi pověřenému člověku, který vám potkánka doručí. Určitě se lze domluvit individuálně a pokud bude třeba, potkánek u nás může zůstat i oněco déle, než je termín odběru, až budete mít cestu k nám.


4. PLATBA
Platbu za zvíře, vyžaduji okamžitě při jeho převzetí. A to i po vámi pověřeném zástupci, proto se spolu předem dohodněte, jak mu platbu předáte. Po PŘEDCHOZÍCH ŠPATNÝCH ZKUŠENOSTECH se zájemci o potkánka, bez přímého předání peněz, posílám zvíře po někom pouze po připsání platby předem na můj účet (zde však nemusíte vy věřit mě, proto vám já osobně tento způsob platby nabízet nebudu). Dodatečné platby na účet nebo peníze až po předání miminka nyní už nepřijímám. Taktéž od jisté doby přestávám dávat potkánky na jakékoli "splátky". Neberu argument, že člověk, který má miminko zamluvené 2 měsíce, na něj v době odběru zrovna nemá dostatek financí, protože mu do toho něco vlezlo. Myslím, že těch pár korun dokáže za tu dobu ušetřit snad každý a pokud ne, měl by si rozmyslet, jestli pak péči o zvíře dokáže finančně zvládnout, nehledě na to, že to je mizivá částka oproti tomu, co by již měl mít majitel doma pro potkánka připravené. (Klec, podestýlku, vybavení klece, krmivo, přepravku, ... )
Raději se na cenu ve své žádosti o miminko rovnou zeptejte, i když cenu určuji až po vybarvení a vystoupení znaků, mohu vám nastínit svou představu a rozmezí, ve kterém se částka bude pohybovat. Dejte však pozor na formu. Žádost typu: "Chci od vás potkana, kolik stojí?", není zrovna vhodně zvolený způsob zamluvení miminka z chovatelské stanice.5. FORMULACE ŽÁDOSTI O POTKÁNKA
Co by tedy taková žádost o miminko potkánka měla obsahovat?

- V první řadě uveďte svoje celé jméno, ať vím s kým mám tu čest. (Veškeré kontakty na mne, včetně našeho sídla, jsou na těchto stránkách, jak jinak, v záložce KONTAKT.)
- Budu ráda, když mi nastíníte odkud jste, abych věděla kam by náš odchovanec případně putoval.
- Napište, zda máte již s potkánky zkušenosti (pokud ne, ráda vám s chovem poradím), Uveďte prosím jakého jste věku a jste-li mladší 18ti let, napište jestli s pořízením potkánka souhlasí vaši rodiče a jak se k tomuto staví. Můžete napsat jestli na maličké čekají nějací potkaní kamarádi nebo chcete chovat jen jedno zvířátko (tuto možnost bych moc nedoporučovala, je lepší si pořídit rovnou dva - více v záložce CHOV). Vůbec se nebudu zlobit, když napíšete, jaké pro maličké máte připravené bydlení.
- Napište, zda jste registrovaná chs a potkánka chcete na chov nebo na mazlíka
- Pokud máte o potkánka skutečný zájem, budu potřebovat jméno a adresu majitele. To je údaj, který je nutné vyplnit do PP, nikde jinde se neuvádí a třetí osoby k němu nemají přístup. V případě, že jste si u nás již v minulosti potkánka zamluvili, ale nakonec k převzetí nedošlo, vaše údaje nijak neuchovávám a pokud byste si chtěli znovu zamluvit miminko, je třeba uvést všechny kontaktní údaje znovu.
Pro následnou komunikaci a pro komunikaci při převzetí zvířete, vás poprosím o váš email a telefonní číslo.

Jelikož se neustále opakují žádosti o miminka kde nevím jestli píše člověk mentálně zaostalý nebo dítě, které sotva nastoupilo školní docházku, nezbývá mi nic jiného něž uvést příklad, který se však opakuje se železnou pravidelností pokaždé, co jsou u nás miminka k odběru:

Přijde mi zpráva: "Dobrý den mám zájem o potkánka, děkuji."
Nic víc, žádný podpis, žádný údaj o místě bydliště, o zkušenostích s chovem, žádné indicie, z jakého že třeba vrhu by si dotyčný miminko přál, jestli holku nebo kluka.

Odpovím dotyčnému, jací potkánci jsou u nás volní, popř. jaké očekáváme v dalších vrzích. Poté požádám o stručné představení, abych věděla, jestli má dotyčný zkušenost s potkánky, poprosím o informaci o bydlišti, abych věděla, kam náš odchovanec poputuje, a současně o telefonní kontakt abych mohla zájemce informovat o odběru apod.

Následně přijde odpověď, "A za kolik potkánky prodáváte?" Mě by se líbil ten č.3, kdy bude k odběru?

Odpovím za kolik potkánky prodáváme a kolik stojí přímo ten o kterého byl projeven zájem. Napíšu, že potkánka ráda zamluvím, ale byla bych ráda aby žadatel napsal něco o sobě, o nás, že jsou veškeré informace o nás jsou na našich stránkách http://zniflheimu.cz/kontakt.php Poprosím, pokud má žadatel skutečný zájem o potkánka, aby připsal své celé jméno a adresu, což je údaj, který je nutné vyplnit do PP, nikde jinde se neuvádí.

Přijde odpověď: "A odkud jste?"

Začne se mi dělat poněkud mdlo a překopíruju odkaz z předchozí odpovědi. - veškeré informace o nás jsou na našich stránkách http://zniflheimu.cz/kontakt.php

Odpověď: "Když já nevím jak potkánka k nám dovézt."

Je mi líto, ale další komunikaci již ode mě nečekejte!!!
Nemá pro mne smysl ztratit celý večer nesmyslnou konverzací s bezejmenným člověkem, kterému se pak nezdá cena nebo vzdálenost, kterou by musel překonat, aby si potkánka mohl vzít.


Potkánky zadávám v pořadí, jak si o ně napíšete, ale člověk, který se hned v první zprávě představí a jasně uvede o co mu jde, má vždycky přednost, i kdyby ten co napíše jen, že chce potkana napsal vteřinu po tom co dám info na web, že potkánek je volný.6. IFORMACE O ZAMLUVENÉM ZVÍŘETI
Prosím o pochopení, nemohu každému kdo projeví zájem o některé miminko, posílat individuálně několik fotografií, aby si mohl vybrat. Taktéž ani již zájemcům, kteří mají miminko zamluvené, nemohu vytvářet fotogalerii, aby mohl sledovat jak jeho mimíšek roste. Miminka fotím zpravidla pár hodin po narození na hromadnou fotografii, poté jakmile se ukážou barvičky, kdy mají miminka ještě zavřená očka. Další fotografie následují, poté kdy všechna miminka mají oči otevřené. Poté může a nemusí následovat ještě jedno přefocení. Pokaždé jde o výběr cca ze 100 a více snímků, které pak následně upravuji a už to zabere plno času. Pokud bych ke každému miminku měla dělat fotky ještě individuálně a posílat je následně zájemcům, pak bych celé dny nedělala skutečně nic jiného.
Taktéž hned odpovím na časté dotazy, kterými se lidé ptají na jimi konkrétně zamluvené miminko, které právě otevřelo oči: "Jakou má povahu, jak se liší od sourozenců, je to mazlík, nekouše?"
Jedna jjediná a stále stejná odpověď zní: Vaše mimnko je úplně stejné, jako miliony ostatních potkánků narozených v domácích odchovech. Ne 14ti denní miminka až do doby kdy jdou k novým majitelům skutečně nekoušou. Chovatel se jim totiž věnuje, takže jsou zvyklá na na člověka již od narození. Povahou se od sebe nijak neliší, pijí mlíčko od mámy, běhají a perou se se sourozenci, ochutnávají prsty, a zjišťují co co baští jejich máma a poté to zkoušejí po ní. V tomto věku NELZE určit jakou mají povahu, jestli jsou vhodní pro agility, jestli budou mazliví a líní nebo spíš ničitelé a aktivky. Jejich předpoklady, povahy, vzrůstu, inteligenci můžeme jen předpokládat dle genů předaných od jejich rodičů a to u pouze vrhu jako celku.
Prosím o ušetřete mne otázek jako:
Jak se má můj potkánek? - Má se dobře, pokud by tomu tak nebylo, jistě bych vás informovala.
Už otevřel očíčka? - Miminka poprvé otevřou oči 13, častěji však 14 den od narození.
Už mu rostou chloupky, a bude mít hezké uši, kolik váží, bude velký?7. NA ZÁVĚR
Prosím uvědomte si si, že jsem normální pracující člověk, jsem v práci skoro pořád abych uživila ten svůj zvěřinec. Ve volné dny, kterých je, jak se mi poslední dobou zdá, čím dál méně, se musím o svoje zvířátka postarat, aby byla stále v čistotě, ve voňavé podestýlce a měla co jíst. Jedině tak od nás dostanete pěkná, zdravá a dobře živená mláďátka. Svým zvířatům chci zajistit tu nejlepší péči a to zabere většinu volného času. Na nic jiného již prakticky čas nezbývá.
Také se pro vás snažím mít tyto stránky stále co nejvíce informativní a aktualizuji několikrát týdně. Podobné zbytečné dotazy, mne tedy velice zdržují a skutečně nemám na ně kdy odpovídat.
(Nemluvím o těch, které jsou k věci a mohou vám pomoci v chovu nebo k určení např. vyskytnuvších se zdravotních potíží vašeho potkánka a rozhodně se v takových případech neváhejte na mne s dotazem či prosbou o pomoc obrátit kdykoli.)
Ve výsledku se tak na stránkách zpožďují pro vás nové informace nebo zveřejnění aktuálních fotografií miminek. Místo toho abych se dala do focení, následné úpravy a zveřejnění na webu, musím řešit, jestli se miminka mají dobře, a co maminka, a jak už jsou velký, a jakou má ten a ten barvu, má dost tmavou, bude v dospělosti hezky černej?, jaký znaky jsou tam - u holátek! apod. Den je pryč a já zase nic nestihla. Druhý den přijdu z práce, a vyřizuji dotazy, těch kteří zjistili, že nejsou aktuální fotografie stále ještě na webu. Večer tedy odpovídám proč tomu tak není, načež se jž nedostanu k vyfocení následné úpravě a zveřejnění fotek na webu. Další den už jsou lidi značně nervózní, proč ještě nemám aktuální fotky!!!

Vím, že ani po vytvoření této záložky, podobné otázky neustanou, ale ulehčí mi to spoustu práce a ušetří spoustu času, protože mohu již poslat pouze odkaz místo sáhodlouhého vysvětlování situace.


Děkuji za pochopení NIFL


Tato záložka našich stránek, přiznám se, nehýří zrovna optimismem. Následující řádky, jsou jen takový povzdech, nevím kam bych to jinam zařadila a za čas to možná smažu. Ale je mi smutno, hrozně moc smutno z některých lidí, přiznávám se, že v podobných chvílích, které zde popisuji, jsem chtěla už s chovem skončit. Ale moje zvířátka mi dávají sílu přežít i tyto smutné chvilky, každého chovatele. Nemůžeme si totiž všechny odchované potkánky nechat a udělat radost někomu, kdo o potkánka skutečně stojí, je tak krásný pocit, který předčí ty pocity smutné, z nečestných nebo samolibých lidí.
Při zadávání miminek se neustále opakuje to samé. Poznám plno velice milých lidí, se kterými je výborná komunikace a já jsem pak moc ráda, že potkánci od nás jsou v nových domovech těmito majiteli náležitě hýčkáni. Jména těchto lidiček si pak můžete přečíst v sekci odchovy u příslušného potkánka. Z některých se stali i moji dobří přátelé.
Pak jsou však i ti, kterým bych zvíře opravdu nesvěřila. Někdy se pozná charakter člověka hned při prvním kontaktu, ale ve většině případů dávám každému další šanci, myslím, že jsem až příliš tolerantní a snažím se vyjít vstříc každému. Například se sama v některých případech pokouším najít způsob dopravy o čež by se měl starat spíše zájemce. Pak to dopadá právě tak, jako v těchto případech.

Za všechny uvádím tyto dva příklady, kdy se nám uvolnili dva klučíci z vrhu L, kteří už dávno mohli být u svých majitelů
LAPSI Z NIFLHEIMU

původně zadaný pro paní Miroslavu Š. z Plané, do případu se však velmi nevybíravým způsobem vložil její přítel Luděk Š.

Tento textík přidávám hlavně proto, aby bylo vidět jací lidé jsou i mezi slušnými zájemci:
Paní si potkánka zamluvila telefonicky, byla velice příjemná, takže nic nebránilo tomu abych jí zapsala na pořadník čekatelů na miminko. Chtěla jakéhokoli potkánka na mazlení a ne k chovu. Když se ve vrhu z topaz linie narodili dva modrásci, nabídla jsem jí jednoho s tím, že nechci aby se na nich odchovávlo, kvůli barvičce, která to této linie moc nepatří, paní si ho ráda zamluvila s tím, že je moc hezký a líbí se jí. Domluvili jsme se na ceně, kterou jsem dala nižší než u potkánků z tohoto vrhu, kteří šli do chovu. V době odběru jsem obeslala zájemce se stejným textem, tudíž i cenou, což jsem si u těchto dvou modrásků neuvědomila. Druhý zájemce o modrého klučinu se nad tím ani npozastavil a já mu pak sama napsala, že jsem se zmýlila a cena je ve skutečnosti nižší. Ovšem od přítele paní Miroslavy Švajcrové mi přišla zpráva, že on píše za ni a dále už se hovořilo jen formou výhrůžek a ultimát. Dokonce se mi snažil vnutit podle čeho bych měla určovat cenu zvířete tím, že jak si to vůbec představuji chtít o stovku více za zvíře, které ani není vhodné do chovu, ať okamžitě koukám slevit nebo si potkana zamluví jinde. Docela ve mě vřelo, ale vzhledem k tomu, že jsem původně jednala s paní a ne s ním, tak jsem odepsala, že si potkana samožřejmě může pořídit jinde a já mu jej v žádném případě nenutím a pokud o něj nemá zájem, že jej velice ráda zadám jinému zájemci, nicméne že se stala chyba, za kterou se omlouvám, protože jsem si neuvědomila, že oni mají zamluveného toho za nižší cenu. O tomto jsem informovala taktéž paní Miroslavu. Přišla mi od ní SMS s omluvou, že přítel to nejspíš přehnal a o potkana má stále zájem. Ujistila jsem jí tedy, že zvíře má u nás stále zamluvené a řekla jsem, aby mi dala vědět, kdy si pro potkánka přijede, že je právě k odběru. Nicméně 14 dní se nikdo neozval. Beru to jako nezájem ze strany zájemců a zvíře proto nabízím dalšímu zájemci. Nevím do jaké míry v domácnosti velí přítel paní M. a jak často za ní jedná, v této situaci jí to spíše uškodilo, nejsem si totiž jistá, že bych potkánka poslala do nejvhodnějšího prostředí. Vzhledem k tomu, jakou scénu stropil přítel kvůli ceně potkana, mohlo by se lehce stát, pokud by potkánek potřeboval například veterinární pomoc (operace apod.) nebo z nějakého důvodu péči, která je nákladnějíší, že tento muž zavelí: "NE! Pro potkana nevhodného do chovu je to příliš vysoká cena, necháme ho chcípnout a zamluvíme si jinde."
Paní Miroslavě Švajcrové se tímto velice omlouvám, s ní jsem totiž žádný problém v komunikaci neměla, naopak mi při telefonickém rozhovoru přišla velice příjemná a že má zvířátka skutečně ráda. Pokud by rozhodovala pouze sama za sebe, potkánka bych jí velice ráda svěřila.
LEIMI Z NIFLHEIMU

původně zadaný pro slečnu Lenku Ř. z Hodonína, zde odinžel nebylo pochopeno, co je slušné udělat, jestliže si pořízení zvířete člověk z jakéhokoli důvodu rozmyslí a to informovat o této skutečnosti v prvé řadě chovatele.

Tohoto potkánka jsem zamluvila slečně, která napsala slušnou žádost o potkánka, kde přímo uvedla, že nemá zajištěný převoz zvířátka směr Plzeň - Ostrava. Uvádím, že u nás je vše na domluvě, občas se najde někdo, kdo má zrovna cestu a je možné malé mimčo mu "přibalit". Tak tomu bylo i tentokrát, po několika zprávách, které jsme si vyměnili, mi zájemkyně napsala, že má o potkánka skutečný zájem a že si jej vezme. Nabídla jsem tedy převoz do Frýdku-Místku v určitý den, s tím, že si jej tam poté může následně vyzvednout. Od této chvíle až do oného dne, kdy mohl být potkánek převezen, mi na opakované zprávy, aby mi dala vědět, jestli si pro malého pojede a mám ho skutečně přibalit kamarádce, která by ho tu chvíli měla u sebe, zájemkyně neodpověděla. V tomto případě se mohlo přihodit cokoli, slečna nemá přístup na internet aj., telefonický kontakt na sebe neudala, proto nemám jak jí vyrozumnět.
Proto prosím u všech žádostí o potkánka uvádějte také svoje telefonní číslo, na kterém jste k zastižení.

Právě mi přišla (po třech dnech, přesně po tom co jsem uveřejnila toto povídání) tato zpráva:
"Ahoj, promiň že se neozývám, byla jsem bez internetu. Je mi to opravdu nepříjemné, ale kamarádovi se rozmnožili pískomili a bohužel zájemců je málo. Proto jsem mu slíbila, že si dva vezmu. Tím pádem už bohužel můj zájem o potkánka netrvá. Prosím nezlob se, snad to chápeš a doufám, že se potkánek dostane - sice ne do mých - ale i přesto do dobrých rukou."

Ne, moje milá, tohle fakt nechápu!

Poslední zpráva před touto zněla jinak: "Ahoj, tak jsem se rozhodla, že potkánka si vezmu. Prosím napiš mi, jestli by teda bylo možné dopravit ho do Ostravy. Peníze bych třeba poslala přes účet, kdybys je chtěla dopředu nebo nechtěla posílat přes toho, kdo ho poveze."
JEŠTĚ, ŽE JSEM DNES TO ZVÍŘE OPRAVDU DO TÝ OSTRAVY NEPOSLALA!!!

Někdy bych opravdu z lidí , ztratila jsem "pouze" 8 dní, kdy byl potkánek blokovám někomu, kdo by o něj měl skutečný zájem.


Teda jako, já už fakt nevim? Nad takovými věcmi mi zůstává rozum stát . Přišla mi SMS, jestli bych mohla zpětně poslat SMSkou svoji přesnou adresu (adresu chovatelské stanice). Nic víc, žádný podpis, žádné vysvětlení proč, chce dotyčná znát naši adresu. Upozorňuji, že v tu dobu jsem zrovna žádnou návštěvu dojednanou neměla, všechna miminka už byla zadaná, kromě dvou právě uvolněných na které se zatím nikdo neptal. Zběžně jsem prohlédla záznamy o majitelích a toto telefonní číslo jsem nenašla. Možná, že se jedná o někoho, kdo od nás má zvířátko a máme dobré vztahy, ale já skutečně nevím. Prosím lidičky zlatý pochopte, že si nemůžu ukládat telefonní čísla všech se kterými vzhledem k chovu zvířat jednám, zvláště jestli si vykáme. Prosím, a opravdu snažně, uvádějte v takovýchto případech alespoň svůj podpis. Byla bych vám vděčná. Možná paní, která mi tuto SMS napsala potřebovala nějakou pomoc s potkánkem a chtěla přijet osobně, možná se chtěl někdo jenom podívat na náš chov. Možná mi chtěl někdo něco poslat poštou,...já opravdu netuším. Moc ráda bych pomohla, a pokud někdo měl třeba nemocné zvířátko mohlo jít o minuty. Prosím, představujte se, napište co po mě chcete, nebo ještě lépe zavolejte, tak vás budu moci co nejrychleji někam nasměrovat nebo vám poradit pokud bude v mých silách.
Možná to byl jen krutý žert, nevím.
Pokud se jedná o první kontakt kohosi neznámého, tak je tedy velmi smutné jakým způsobem se prezentoval.

Na mou odpověď již vysvětlení ani žádná další SMS nepřišla. Pro zvětšení klikněte na obrázek.

TO ÚPLNĚ NEJTĚŽŠÍ NA CHOVU ZVÍŘAT, JE KOMUNIKACE S LIDMI!!!


Nemoudrý muž mezi cizími lidmi s ústy zavřenými jen uspěje.
Nikdo nepozná, že nic neví, nebude li mnoho mluvit.
(Kdo však nic neví, neví ani, že mnoho mluví.)
- Hávamál - Výroky Vysokého -


Copyright © Nifl/Chs Z Niflheimu 2007 - 2008
Kopírování bez souhlasu autora zakázáno