Bydlení.
Klec nebo akvárium?
Potkan je čilé a hravé zvíře. Miluje prolézačky, houpačky, různé tunely, větve na šplhání, zavěšené provazy, na všem se dosytosti vyblbne a ukrátí si tím dlouhou chvíli, pokud zrovna nemáte čas se mu věnovat. Pro potkana je vhodnější spíše klec než akvárium. A to čím vyšší než delší, z důvodu umístění pater, houpaček, prolézaček. Můžeme zde zavěsit hamaky (látkové či pletené houpačky, ve kterých potkánci s oblibou pochrupují). Pozor na mřížkovaná patra v klecích, která potkanům způsobují nepříjemné otlaky na chodidlech, které rády mokvají a velmi těžko se léčí. Klec by měla být umístěna na místě, kam nepraží slunce, a hlavně je třeba dát si pozor na průvan. Při výběru klece je dobré brát v úvahu výšku plastové části, kam umístíme podestýlku. Potkánci totiž rádi vyhazují stelivo ven, s mírným nepořádkem se budeme muset ale prostě smířit. Akváruim sice vyřeší problém s odhazovanou podestýlkou, ale nedoporučovala bych ho už z důvodu špatného odvětrávání, při větší koncentraci moči, je pro vaše zvířátko utrpením pobývat v takto zamořeném prostoru. V teplých dnech hrozí často i přehřátí vašeho miláčka. Dobrou alternativou je tzv. akvárko klec. Tu si s trochou šikovnosti dokážete sestavit sami. Spodní část tvoří akvárium, které je dost vysoké na to, aby z něj nepadala podestýlka, na němž je postaven horní díl klece, je tam dost prostoru pro patra, prolézačky a jiné nezbytné potkaní zařízení. Spodní díl chrání proti průvanu, horní část je dobře odvětrávaná. Váš potkánek si sám vybere místo, kde je mu nejlépe. Samozřejmě je nutné, zajistit potkanovi dostatek prostoru, klec pro křečky o rozměrech 50x30x25 cm pro 3 potkany není v žádném případě vhodný výběr! Dalším důležitým článkem je výběr podestýlky. Na trhu existuje mnoho druhů, jak pro hlodavce, tak i různých výrobků, pro kočičí záchody. Zde je na chovateli jaké dá přednost. Dobrá je kukuřičná drť od Sonnenlandu. Čím jemnější, tím lepší, jen pozor na piliny, které jsou naprosto nevhodné, a v prodeji jsou často i hobliny, které obsahují mnoho ostrých částí, ty doporučuji ještě prosít skrz hrubé síto. Já osobně používám skartované noviny nastříhané na krátké proužky. Mám vyzkoušeno, že je moji potkani nežerou a dnes už se nepoužívají jedovaté barvy, které by jim mohly ublížit. Noviny výborně sají vlhkost a dokonce pohlcují i pach. Moji potkánci se v nich rádi rochní a hrabou. A já mám jistotu, že se v nich nevyskytují žádné „breberky“, které si čas od času s průmyslově vyráběnými podestýlkami můžete domů přinést.

Tak takhle vypadá současné bydlení potkánků v chovatelské stanici z Niflheimu. Pořád ale vymýšlýme nové a nové bydlení, tak aby byla spokojená hlavně naše zvířata. A v neposlední řadě oceňuji pohodlí při čištění. Klece jsou dobře přístupné (mají vždy otvírací veklou část). Povrchová úprava těchto skříňových klecí zajišťuje výbornou omyvatelnost nepoškozuje ji ani potkaní moč. Jako pomůcka pro výpočet kapacity klecí je je bezvadný tento kalkulátor :o)
Klec kluků
Bydlení kluků je vyrobené ze staré skříně, postup výroby je zde Myšáci jsou tu spokojení a mohou se proběhnout i když je panička zrovna nepouští běhat po pokoji. Rozměry: výška 165cm, šířka 80cm, hloubka 45cm. Obyvatelé: 8 kluků, Ansgar, Suomi, Skúli, Beherit, Puschkin, Radix, Borkjolf, Freelander. Dle kalkulátoru je možné ubytovat až 10 potkanů.
Klec kluků
Úplně stejná klec jako klučičí patří mým holčičkám. Jen zůstává rozdělená na dvě části. V horní bydlí mladší dorost (Cossudunn, Cneith, Jalla a krása) a dolní část obývají již zasloužilé mamninky našich vrhů (Dallyn a Drilith, Dariel, Půlnoc a Anhen-bez odchovů.
Bydlení holek
Tato klec slouží jako karanténní a pro nově příchozí potkánky z jiných chs. Právě zde pózuje náš Ampu z Niflheimu, ale bydlí zde Lemmy. Pro stálý odchov je vhodná pro dva potkany. Rozměry: 80x43x39cm
Karanténní klec
Tak tohle je moje vlastní výroba. Je to klec pro odchov miminek a jako základ posloužila opět stará skříň. Každá část má svoje vlastní dvířka. Celková velikost klece je 165x60x43. Rozdělená je na 3 samostatné části. Je vhodná pro odchov miminek nebo pro rekonvalescenty či seniory, ale je možné ji využít i pro odchov dospělých potkanů. Šuplíky jsou vysouvací a skříň lze variabilně upravit. je to velice dobrá věc, protože nemusíte vlastnit další klece a máte všechno upravené ve stejném stylu a pohromadě. Tč. obývá dvě spojená patra Leonardo.
Klec na odchovy
Z těchto dvou klecí máme u nás už jen tu v popředí. Byla používána na odchov miminek. Dnes jí mám jako záložní. Rozměry klece jsou: 98x50x46cm Tato klec je potažená pletivem, jelikož rozteč mříží je dost široká. Malí potkánci by lehce prolezli. Tato klec sloužila dřív na krytí a odchov miminek a byla plně vyhovující. Jsem však zastáncem klecí vše v jednom :o)), tak jsem pro tento účel postavila skříňovou klec. Teoreticky je možné chovat zde 3 potkany, ale pro ty upřednostňujeme spíš vyšší klece. Výborně se hodí na chov zakrslých králíčků nebo právě pro odchov potkaních miminek, po úpravách jako jsou na první kleci.
Dvě klece
Další klec vyrobená ze skříně, bývá většinou prázdná nebo se dá využít na uskladnění nezbytných potkaních věcí, původně totiž sloužila jako část kuchyňslé linky :o) Používám jí jako karanténní před a po výstavách pro zúčastnivší se potkánky. Rozměry klece jsou: 94x52x35cm. Je vhodná na odchov tří potkanů.
Záložní klec
Jen tak pro inspiraci, jak také může vypadat potkaní bydlení, je tzv. akvárkoklec. je to dobrá alternativa, když chcete mít kolem klece čisto, protože potkánci rádi vyhazují podestýlku ven. V naší chs, tuto klec již nepoužíváme.
Akvárkoklec
Moje holčičky bydllely v teráriu, které zdědily po leguánovi, je dobře odvětrávané a taktéž skýtá dostatek prostoru k pohybu zvířat. Rozměry: výška 80cm, šířka 115cm, hloubka 65cm Toto bydlení už v naší chs nemáme a u vádím ho zde jen pro inspiraci. Dle kalkulátoru je vhodné pro odchov 10. potkanů
Terárium
A naposled, je tu ukázka několika přepravek. Některé jsou vhodné na přenos dospělých potkanů i na větší vzdálenosti, lze do nich upěvnit napáječky. Některé jsou vhodné pouze pro jedno miminko, které si nesete domů. Jsou tu jak letní transportky které dobře větrají i zimní do kterých nefouká. Aby potkánek nenastydl vyložíme je na cestu dostatkem například papírových kapesníčků nebo dobré jsou skartované noviny. POZOR!!! Přepravky jsou to proto, že slouží skutečně a pouze pro přepravu zvířat. V zádném případě nejsou vhodné pro držení zvířat delší dobu. A to ani když si přivezete nového potkánka domů a chcete počkat než ho zařadíte k těm co už doma máte. Pro tyto účely si pořiďte raději další klec. Ani dovolenou, kterou by musel potkánek přetrpět v takovéto přenosce si rozhodně neužije tak jako vy. Každý kdo chová potkany by ale měl alespoň jednu přepravku doma mít.
PřenoskyVzhledem k tomu, že mne mnoho lidí žádá o uveřejnění fotografií, kde by bylo vidět jam máme doma klece rozmístěné, rozhodla jsem se vyhovět. V v polovině Lisrtopadu došlo u nás k velkému přemísťování klecí, obývací stěna musela ustoupit komfortnímu potkanímu bydlení.

Takto to dříve vypadalo v mé kuchyni:

Niflheim

Takto vypadal obývák, když jsem začala s vyklízením:

Niflheim

A takto vypadá potkaní bydlení dnes:

Niflheim

Tady je ukázka toho, proč nedám dopustit na skříňové klece:
Foto 1 - lehce vyčištěná klec, pouze setřením vlhkým hadříkem, cca po roce a půl používání.
Foto 2 - nově zabydlená klec

Niflheim Niflheim

Na velvarské výstavě 2008 jsem dostala od chovatelky Báry Cupové, naprosto úžasné hamáčky a boudičku. Moji kluci si toto poležení ohromně oblíbili. Ale mám strach, že moc dlouho nevydrží :o(, když jsem šla dělat tyto fotky, objevila jsem jeden mrňavej čumák, přesně tam, kde by být rozhodně neměl. Uvnitř komfortní boudičky zela ohromná díra. No zkusím to zašít, a kdyžtak se smířím s tím, že tyto věci v potkaních klecích mají odinžel omezenou trvanlivost.

Niflheim Niflheim Niflheim Niflheim

Copyright © Nifl/Chs Z Niflheimu 2007 - 2008
Kopírování bez souhlasu autora zakázáno